منشاء و اهلی شدن کبوتر یا کفتر

واژه کبوتر یک واژه اصیل فارسی است که از دو واژه کبو ( آبی ) و تر تشکیل شده است. در لغت نامه دهخدا نام های زیر به این پرنده داده شده است : کفتر ، کبتر ، نامه بر ، عند و فاخته . کبوتر از خانواده پرندگان و زیر خانواده Columbidae و گونه Colamba Livia می باشد (۱۹).

اجداد کبوتران اهلی فعلی ( Rock dove  ) کبوتری شبیه « کبوتر حرم » بوده است . در ایران و مصر  باستان  کبوتر به عنوان  سریعترین وسیله پیام رسانی مورد استفاده قرار می گرفته است(۱۸).

تخمین تاریخ دقیق خو گرفتن کبوتربا انسان و وارد شدن آن به صورت پرنده ای نیمه اهلی در زندگی انسان کار دشواری است . احتمال بسیار قوی وجود دارد که انواع کبوترهای دست آموز و زینتی کنونی نسل بعدی کبوترهای چاهی [۱] یا کبوترهای صخره ای[۲] باشند . زیرا چنانچه  کبوتری دست آموز و یا زینتی را به حال خود گذاریم که بدون اعمال انتخاب و سایر روشهای خالص کردن صفات به طور آزاد آمیزش کنند طبق تجربیات به عمل آمده ظرف چند نسل آمیزش آزاد گردشی به عقب می کنند و مشخصات اجداد خود یعنی کبوتر صخره ای یا کوهی را بروز خواهند داد (۴۰).

استفاده از کبوتر جهت بهره برداری از گوشت سابقه دیرینه دارد  ( ۴۶). در ایالات متحده آمریکا در اواسط قرن ۱۹ میلادی تولید گوشت جوجه کبوتر یک ماهه را به ویژه در ایالات جنوبی آن به صورت صنعتی آغاز نمودند . در قرن ۱۹ میلادی این صنعت در کشورهای اروپایی نیز وجود داشته است ( ۱۱). به گزارش سازمان خوار وبار جهانی در سال ۲۰۰۵ تولید گوشت کبوتر در جهان ۱۹۹۵۸ تن بوده است .در بازارهای آمریکا سالیانه حدود ۲ میلیون جوجه کبوتر به فروش می رسد ( ۱۱).  ولی استفاده از کبوتر جهت بهره برداری از گوشت آن و به عنوان پرنده زینتی یا پرواری  یا جهت مصرف دارویی به  ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد( ۴۶) .

Feral pigeon -[1]

Rock pigeon-[2]

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: شما مجاز به کپی برداری از مطالب نیستید