نژاد های کبوتر یا کفتر

کبوتر (کفتر)

۱۱ آذر ۱۳۹۹ 1146 بازدید

نژاد های کبوتر یا کفتر

 

1-2-2- نژاد کارنیه[۱]

این نژاد از کبوترهای جنوب بلژیک و شمال فرانسه به وجود آمده است . در اوایل قرن بیستم در آمریکا بر روی آن کار شده است . این کبوتران به وزنی در حدود ۷۵۰-۶۵۰  گرم می رسند . در کبوترهای جوان آماده ذبح وزن آنان حدود ۵۰۰ گرم می باشد.  فرم سینه طویل تر ، بدون دم و پهن تر   ، این نژاد را از شاهی سفید متمایز می کند (۱۶).

 

2-2-2-  نژاد مونداین[۲]

یکی از قدیمی ترین کبوترهای فرانسه به شمار می آید و وزنی در حدود ۹۰۰-۷۵۰ گرم پیدا می کند . کبوتر جوان آماده ذبح آن حدود ۶۰۰  گرم وزن دارد . این نژاد در رنگهای مختلف ظاهر   می شود (۱۶).

۳-۲-۲- نژاد تگزان[۳]

این نژاد از آمیختگی نژادهای مونداین و کینگ به وجود می آید . این نژاد یک نژاد گوشتی به حساب می آید که رنگ نرها سفید ، کمی سرخ یا خاکستری و ماده ها سرخ کمرنگ یا خاکستری کمرنگ می باشند(۱۸).

۴-۲-۲- نژاد کینگ[۴]

یک نژاد گوشتی آمریکایی است که در قرن نوزدهم میلادی در این کشور  از آمیخته گری بین نژادهای مونداین و مالت[۵] به وجود آمده است . وزن آن ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم می باشد در نوع سفید آن جوجه های نر ، سفید رنگ با پرهای کوتاه و منقار سفید و ماده ها با پرهای بلندتر و پر پشت تر و حلقه خاکستری بر روی منقار هستند(۱۸).

نوع سفید کبوترهای کانادایی کینگ که از ترکیب کبوتر مودنا[۶] با کینگ آمریکایی به وجود آمده اند برای بازارهای استرالیا مناسب می باشند (۱۸).

کبوترهای کینگ کانادایی وقتی با نژادهای دیگر کبوتران ( مانند مودنا ، کینگ آمریکایی و  . . . ) آمیزش می کنند سالیانه ۱۲ تا ۱۴ جوجه سفید پوست ۳۵۰ الی ۵۰۰ گرمی تولید می کند ( ۱۷).

 

5-2-2- نژاد جانت رانت [۷]

کبوتری است گوشتی که در ایتالیا ، فرانسه ، اسپانیا و آمریکا پرورش داده می‌شود ، انواع آن بنام نژاد های ایتالیایی ، رومی ، اسپانیایی و آمریکایی وجود دارند ، این کبوتر  بیش از دو قرن است که پرورش داده می‌شوند . وزن این نژاد به ۱۰۰۰ گرم می رسد  و در بوجود آمدن نژاد کینگ نقش داشته است (۱۷).

۶-۲-۲- نژاد راندون  [۸]

منشأ این نژاد از منطقه خاور میانه است ، منقار آن کوتاه و شاهپرهای دم و بال بسیار بلند هستند . این پرنده دو واریته دارد ، اولی راندون مصری یا راندون قاهره و دومی راندون سوریه است . راندون سوری کوچکتر از واریته مصری بوده و بهتر پرواز می کند . فاصله  دو سر بال در حالت باز شده در نژاد راندون به ۸۰ سانتیمتر می‌رسد(۱۷).

 

7-2-2-  نژاد نان[۹]

نژادی است فرانسوی با هیکلی بزرگ که از آمیخته گری نژاد های رومی و مونداین به وجود آمده است . وزن  این نژاد به بیشتر از ۸۰۰ گرم نیز می‌رسد از خصوصیات ظاهری آن چشمان سفید ، مردمک سیاه و کاکلی است که به رنگهای سرخ ، زرد ، سیاه ، سفید و ابلق دیده می شود (۱۶).

۸-۲-۲- نژاد لینس [۱۰]

نژادی است گوشتی  که منشأ آن کشور لهستان است . وزن آن ۶۰۰ گرم و طول آن ۴۰ سانتیمتر  است . پرهای سر و دم تیره رنگ است که به سمت زیر شکم روشن تر می شود . بالها به رنگ روشنتر با دوخط انتهایی بر روی بال است(۱۷).

۹-۲-۲-  نژاد داماشن[۱۱]

نژادی است بسیار قدیمی که منشأ  آن از خاور میانه و کشور سوریه ( دمشق ) است که در قرن ۱۷ میلادی شناخته شده است . از خصوصیات ظاهری این پرنده وجود حلقه سیاه دور چشمان و دو خط تیره رنگ بر روی بالهاست وجزو نژاد های متوسط است(۲۱) . سرگرد ، نوک ظریف و هیکلی   هارمونیک از خصوصیات این نژاد است . ماهیچه سینه با توجه به ریخت شناسی  پرنده ، قوی و برجسته  و  خصوصیات لاشه، زیباییی و بازار پسندی خاصی به آن اعطا می کند . توانائی جنسی خوب و عموماً زاد آوری مطلوبی دارد . همانگونه که از نامش پیداست قدرت پرواز بسیار بالایی دارد. عموماً بین پرورش دهندگان کبوتری که زمان بیشتری پرواز کند  ارزش بالاتری دارد . سویه های این نژاد زیاد و معمولاً در مناطق مختلف نامهای محلی گوناگونی دارند . وزن زنده پرنده نر و ماده بالغ ، بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم در نوسان است (۱۶).

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: شما مجاز به کپی برداری از مطالب نیستید