خرید و فروش پت - واگذاری حیوانات خانگی و سگ و گربه
خرید و فروش پت - واگذاری حیوانات خانگی و سگ و گربه

مقدمه

نگهداری حیوانات خانگی معمولا کار پسندیده‌ای است. شما با نگهداری این موجودات مکان و غذای آن‌ها را تامین می‌کنید. از طرفی نگه داشتن این حیوانات بامزه در منزل، روحیه شما را نیز بهتر می‌کند. مطالعات نشان داده اند که نگهداری حیوانات خانگی می‌تواند باعث درمان بسیاری از بیماری‌های روحی نظیر افسردگی شود. اما نگهداری از حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه می‌تواند پیامدهای منفی نیز داشته باشد. چه زمانی؟ زمانی که اطلاعات کمی در مورد بیماری‌های آن‌ها داشته باشید. این موضوع باعث آسیب زسیدن به خود حیوان و حتی درگیر شدن خودتان با بیماری شود. پس بهتر است اطلاعات خود را انواع بیماری سگ ها   و روش‌های تشخیص آن‌ها بیش‌تر کنید. حتی ممکن است گاهی برای رهایی از این بیماری‌ها مجبور شوید به متخصصین این امر مراجعه کنید. در این مطلب اطلاعاتی در مورد این بیماری‌ها ارائه می‌شود. همچنین می‌توانید برای درمان بیماری‌های حیوانات خانگی خود و تشخیص نوع بیماری از کمک متخصصین ، دامپزشکان ماهر و آزمایشگاه دامپزشکی استفاده کنید.

سرطان در سگ و علل ابتلا به آن

سرطان نوعی بیماری در سگ هست که به طور متداول در سگهای با سنین بالا دیده میشودکه در آن سلول‌ها بصورت غیرقابل کنترل رشد می‌کنند، بافت‌های بدن رو از بین برده و می‌تواند به مناطق دیگری از بدن  ضربه بزند. درست مثل انسان‌ها، سگ ها هم انواع مختلف از سرطان را دارند. سرطان یک بیماری چند عاملی هست به این معنی که دلیل مشخصی ندارد ولی عوامل ارثی و محیطی می‌توانند باعث سرطان شود.

علائم      :      غده (خوش خیم یا بدخیم( * ورم * زخم‌هایی که دیر به دیر درمان می‌شوند و یا درمان نمی شوند *  بی‌حالی * بوی بد دهان * ترشحات غیرطبیعی از قسمت‌های مختلف بدن * کاهش وزن * از دست دادن ناگهانی تعادل * کاهش یا از دست دادن اشتها * مشکل در تنفس، ادرار یا مدفوع

پیشگیری      :      عقیم کردن بعد از اولین دوره فحلی (سیکل) می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را در سگ‌های ماده به صفر برساند و در سگ‌های نر عقیم کردن باعث پایین آمدن احتمال ابتلا به سرطان بیضه می شود.

درمان     :    جراحی * شیمی درمانی * پرتودرمانی

 

دیابت

درست مانند انسان‌ها، حیوانات خانگی هم در هنگامی که سنشان بالاتر می‌رود، درگیر دیابت می‌شوند. بیماری دیابت با ورزش و رژیم غذایی منظم قابل کنترل است. البته در صورتیکه پزشک معالج تشخیص دیابت بدهد این حیوانات خانگی نیاز به تزریق منظم انسولین دارند. دلایل ابتلای سگ‌ها به دیابت ژنتیک، چاقی، استرس و هیجان بیش از حد، التهاب لوزالمعده است. احتمال ابتلای سگ‌های بین ۶الی ۹ ساله بیشتر است و نژادهای تریر استرالیایی، اشناوزر مینیاتوری، کیش‌هاند، پودل و داشهوند خطر ابتلای بیشتری نسبت به بقیه نژادها دارند.

علائم      :      افزایش/کاهش اشتها * افزایش مصرف آب * کاهش وزن * افزایش ادرار * بی‎حالی * عفونت ادراری * استفراغ * آب مروارید یا کوری

پیشگیری      :     تمرین و ورزش روزانه * جلوگیری از چاقی و اضافه وزن  *  انتخاب رژیم غذایی مناسب

درمان      :     داروهای خوراکی *  رژیم غذایی پر فیبر *  تزریق انسولین

 

کرم قلب، بیماری کشنده و خطرناک در سگ

این بیماری توسط پشه گسترش یافته و در سگ‌ها بسیار شایع است و کاملاً قابل درمان است. این کرم‌ها از طریق نوعی پشه از حیوان به حیوان منتقل می‌شوند و برای زیاد شدن به یک کرم ماده و یک کرم نر نیاز دارند. این انگل می‌تواند تا ۳۰ سانتی‌متر رشد کند. این بیماری سگ‌ها با آزمایش خون و چکاپ دوره ای حیوان توسط متخصص قابل تشخیص و درمان است. ‌

علائم      :     مشکل در تنفس *  سرفه *  استفراغ کاهش وزن و خستگی بیش از حد

پیشگیری      :     کرم‌قلب به راحتی با مصرف قرص‌هایی که معمولا به صورت ماهانه تجویز می‌شوند قابل پیشگیری است.

درمان      :     دارو های خوراکی

 

بیماری تنفسیِ کنل کاف یا سرفه در سگ

کنل کاف یه نوع بیماری عفونی سگ که باعث سرفه کردن و التهاب تارهای صوتی آن میشود. کنل کاف در واقع اصطلاحی برای توصیف مجموعه‌ای از عفونت‌های ویروسی و باکتریایی که باعث التهاب تارهای صوتی سگ می‌شود. این ویروس به راحتی از طریق سرفه سگ انتشار پیدا می‌کند و مسری می باشد.

     علائم      :     سرفه خشک و مداوم در سگ * عق زدن * خلط کفی * تب * ترشحات بینی

پیشگیری      :     این ویروس می‌تواند از طریق ظرف غذا یا آب مشترک و یا حتی بازی کردن دو سگ باهم منتقل شود. سگ‌هایی که واکسینه نشدن بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند.

درمان      :     اگر سگ شما علائم کنل کاف رو داشت می‌تونید در کنار مراجعه به دامپزشک روش‌های زیر رو برای التیام موقت انجام دهید.سگ مبتلا رو از سگ‌های دیگه جدا کنید.بوخور یا بخار دوش می‌تواند مجرای تنفسی تحریک شده رو تسکین دهد.   از قرار دادن سگ در معرض دود سیگار یا سایر دخانیات خودداری کنید.مطمئن شوید که سگ در محیطی بدون استرس استراحت می‌کند.

 

پاروو ویروس (Parvo virus)

یک نوع بیماری ویروسی سگ‌ها است که بسیار مسری است و اغلب در حیواناتی دیده می‌شود که واکسینه نشده اند. در دو نوع عفونت روده ای که با اسهال، استفراغ و بی اشتهایی و کاهش وزن حیوان همراه است که قابل درمان می‌باشد و با واکسیناسیون به موقع قابل پیشگیری نیز می‌باشد و نوع دیگر آن گرفتگی عضلات قلبی است که منجر به مرگ می‌شود.

  علائم      :    بی حالی * استفراغ شدید * از دست دادن اشتها * اسهال خونی

پیشگیری      :     برای پیشگیری از پاروویروس  برنامه واکسیناسیون سگ ها را جدی بگیرید. اولین دوز آن در ۸ هفتگی به و دوز دوم در ۱۰ هفتگی و دوز سوم حدود ۱۶ هفتگی به سگ تزریق شود. واکسن‎های بعدی به صورت سالیانه به سگ تزریق می‌شوند. احتمال مبتلا شدن سگ به پاروویروس حتی بعد از واکسیناسیون هم وجود دارد اما بدن سگ در برابر آن قوی شده و خیلی راحت‌تر دوره‌ی ویروس رو طی می‌کند.

 درمان      :     تزریق واکسن

 

 ویروس هاری

هاری یک بیماری ویروسی است که مغز و نخاع تمام پستانداران، از جمله گربه‌ها، سگ‌ها و انسان‌ها رو تحت تاثیر قرار می‌دهد. ویروسی که باعث این بیماری می‌شود یکی از خطرناکترین ویروس‌هایی  شناخته شده تا به امروز میباشد.  علت اصلی این بیماری اگرچه قابل پیشگیری میباشد ولی در صورت مبتلا شدن، دیگر راه برگشتی وجود ندارد. هاری اغلب از طریق گاز از حیوان آلوده به حیوان دیگر منتقل می‌شود. این بیماری در فضای باز یا هرجا که سگ یا گربه واکسینه نشده وجود دارد می تواند شیوع یابد .

     علائم      :   تغییر در رفتار (بی قراری، دلهره و پرخاشگری( * گاز گرفتن یا پارس کردن * حمله کردن به حیوانات دیگر، انسان و حتی اشیا بی‌جان * لیس زدن یا گاز گرفتن محل گاز * تب * حساس شدن * پنهان شدن در محیط‌های تاریک * خوردن اشیای غیر معمول * فلج شدن عضلات گلو و فک * کف کردن دهان * فلج شدن پاهای عقب * از دست دادن اشتها * ضعف * تشنج * مرگ ناگهانی

     پیشگیری      :     واکسیناسیون * جلوگیری از تماس با حیوانات وحشی

درمان      :     متاسفانه بعد از بروز علائم هیچ درمانی برای بهبود وجود ندارد

 

بیماری دیسپلازی مفصلی لگنی سگ ها

دیسپلازی نوعی بیماری استخوانی که باعث می‌شود کشکک مفصل لگن سگ دچار دررفتگی شود. این بیماری معمولا زمانی که هنوز سگ بالغ نشده در حدود ۴ ماهگی شروع می‌شود.

     علائم      :   مقاومت در برابر فعالیت و دویدن * پهن و قوی شدن دست‌ها * احساس ضعف در پاهای عقب * درد در لگن          * ناتوانی در دویدن * کاهش سطح فعالیت * دشواری در راه رفتن

    پیشگیری      :     رژیم غذای  صحیح* ثابت نگه داشتن وزن مناسب *  داشتن فعالیت روزمره

درمان      :     تنها راه درمان این بیماری عوض کردن مفصل و جایگزین کردن آن با فلز و پلاستیک از طریق جراحی میباشد.

 

دیستمپر

بیماری دیستمپر سگ‌ ها بیماری ویروسی، واگیردار و خطرناک است. این ویروس به اعضای مختلف بدن از جمله دستگاه ‌تنفس، دستگاه ‌گوارش، سیستم ‌عصبی‌ مرکزی و همچنین بافت چشم حمله می‌کند.

خوشبختانه به دلیل کشف واکسن آن در سال ۱۹۵۰  این بیماری به ندرت اتفاق می‌افتد. با این حال سگ‌هایی که واکسیناسیون نشده اند (به خصوص توله‌سگ‌ها) می‌تواند در معرض ریسک ابتلاء به ویروس دیستمپر باشند.

     علائم      :   ترشحات آبکی و سپس چرکی از چشم‌ها و بینی * تشنج * چرخش به دور خود * کج شدن سر* لرزش عضلات * تلو تلو خوردن * فلجی در بخشی از اندام‌ها و یا فلجی کامل * ورم ملتحمه چشم 

پیشگیری      :     مطمئن شوید که سگ‌تان دوره‌ی کامل واکسن خود را تمام کند زیرا یک امر حیاتی برای جلوگیری از بیماری سگ‌هاست. بهداشت را رعایت کنید، اگر ویروس دیستمپر روی سطوح وجود داشته باشد به راحتی  به وسیله مواد ضد‌عفونی کننده از بین می‌رود. از ارتباط سگ‌تان با حیوانات آلوده و حیوانات حیات وحش جلوگیری کنید.

درمان      :     در حال حاضر دارویی برای از بین بردن ویروس دیستمپر وجود ندارد. درمان‌های حمایتی و مراقب‌های ویژه از سگ مبتلا به دیستمبر بهترین راه برای بهبود شرایط حیوان است. روش مراقبت و داروهایی که به حیوان داده می‌شود بستگی به شدت علائم دارد.

 

کنه‌ها و کک‌ها

کنه‌ها و کک‌ها، با وجود اینکه بسیار ریز هستند و حتی به سختی با چشم دیده می‌شوند، ناقل انواع بیماری‌ها هستند و بیشتر منجر به بیماری پوستی برای سگ‌ها و حیوانات خانگی می‌شوند که با مراقبت‌های بهداشتی و چکاپ این مسئله قابل پیشگیری و درمان است. پس توصیه میشود اگر میخواهید از دچار شدن سگ‌ها به کنه و کک‌ها جلوگیری کنید به طور منظم آنها را حمام کنید این کار باعث جلوگیری از ابتلا به خیلی از بیماری‌ها می‌شود.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لوازم حیوانات