خرید و فروش پت - واگذاری حیوانات خانگی و سگ و گربه
خرید و فروش پت - واگذاری حیوانات خانگی و سگ و گربه

همه چیز درباره سگ نگهبان و نحوه تربیت سگ نگهبان

بعضی از نژادهای سگ هستن که به طور غریزی سگ نگهبان هستن و حس محافظت و نگهبانی از آدمها و قلمروشون رو دارن و به همین دلیل هم برای نگهبانی و سگ گارد عالی هستن.

برای اینکه در مورد نژادهای مناسب برای نگهبانی بیشتر بدونید پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین نژادهای سگ نگهبان در ایران رو مطالعه کنید.

از بین تمام نژادها، سگ ژرمن شپرد شاید معروفترین سگ نگهبان و گارد باشه که در مشاغل مختلفی مثل نگهبانی املاک و باغ، سگ گارد شخصی، ارتش و پلیس و … فعالیت می‌کنه.

به دلیل محبوبیت سگ ژرمن به عنوان حیوان خانگی و همینطور سگ نگهبان و بادیگارد ما کتاب الکترونیکی جامعی در مورد تربیت ژرمن تهیه کردیم که پیشنهاد می‌کنیم اگه ژرمن دارید حتما دانلودش کنید (کتاب تربیت ژرمن شپرد از تولگی تا نگهبانی).

آیا شخصیت شما برای آموزش سگ نگهبان مناسبه؟

همیشه ما در مورد ویژگی سگ و نژادش صحبت کردیم، اما در مورد تربیت توله سگ برای نگهبانی شخصیت و کاراکتر صاحب سگ هم اهمیت فوق‌العاده زیادی داره.

برای تربیت توله سگ برای نگهبانی باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و خودتون هم شخصیت جدی، قاطع و محکمی داشته باشید تا بتونید یه سگ نگهبان مطیع و فرمانبردار تربیت کنید.

بیاید با خودمون روراست باشیم: اگه شما هم از اون دسته آدما هستید که اگه توله سگ بامزه‌تون کمی خودش رو لوس کنه کوتاه میاید و چیزی که می‌خواد رو بهش می‌دید یا بنظرتون جدی بودن (نه تنبیه و دعوا کردن) با سگ کمی ظالمانه و بی‌رحمانه میاد پس احتمالا فرد مناسبی برای آموزش و تربیت سگ نگهبان نیستید.

در این صورت بهتره کار تربیت توله سگ برای نگهبانی رو به یه فرد حرفه‌ای بسپرید. (در این رابطه بخونید: ویژگی ‌های مربی سگ حرفه‌ای)

تکنیک‌های آموزش و تربیت توله سگ گارد و نگهبان

حالا که نژاد سگ مناسب رو انتخاب کردید وقتشه که از خودتون بپرسید: برای چه کاری به سگ نگهبان نیاز دارید؟ آیا سگ محافظ شخصی می‌خواید یا سگ رو برای نگهبانی و مراقبت از خونه و باغ و املاکتون می‌خواید تربیت کنید؟ یا اینکه دوست دارید سگی خشن‌تر و خطرناک‌‌تر داشته باشید؟

در زمینه تربیت توله سگ برای نگهبانی دو رویکرد وجود داره:

 1. تربیت توله سگ برای نگهبانی و محافظت (سگ هشدار دهنده)
 2. تربیت توله سگ برای حمله به آدمها و هر موجود زنده (به اصطلاح سگِ بگیر)!

یه سگ نگهبان خوب و ظیفه‌شناس سگیه که:

 •  باهوش و هشیاره
 • حس محافظت و نگهبانی خوبی داره
 • به شما و اعضای خانواده‌تون وفاداره
 •  از شما و دارایی‌هاتون محافظت می‌کنه
 •  حضور غریبه رو بهتون اطلاع می‌ده
 •  و با پارس کردن به موقع باعث فراری دادن دزد و مزاحم و اطلاع رسانی به شما می‌شه.

سگ نگهبان در عین حال که نسبت به حضور غریبه‌‌های مزاحم خشن و هشیاره با شما و اعضای خانواده و آدما رفتار مهربون و دوستانه‌ای داره و سگ خطرناکی محسوب نمی‌شه و به آدما حمله نمی‌‌کنه.

چگونه توله سگ را برای نگهبانی تربیت کنیم؟

قدم اول: اجتماعی کردن توله سگ

اولین مرحله در تربیت توله سگ نگهبان اجتماعی کردن اونه. ما قراره یه سگ نگهبان تربیت کنیم، سگی که در عین حال که نسبت به مزاحمها خشن و جدیه اما در مواجهه با غریبه‌هایی که مزاحم نیستن رفتار دوستانه‌ای داره (مثلا آدمای تو خیابون، مهمونی که برای اولین بار به خونه‌تون میاد و …).

از همون ابتدا باید به توله سگتون یاد بدید که چی طبیعی و چی غیرطبیعیه، کدوم غریبه مزاحمه و کدوم غریبه تهدیدی محسوب نمی‌شه.  برای شروع تربیت توله سگ برای نگهبانی اونو با خودتون به جاهای مختلف ببرید و بذارید با آدمای مختلف و همینطور حیوانات دیگه آشنا بشه و اجتماعی بشه.

حواستون باشه که:

اجتماعی کردن نقش مهمی در تربیت توله سگ نگهبان داره؛ چون سگی که خوب اجتماعی نشده باشه ممکنه از روی ترس، آدما رو گاز بگیره یا حتی موقع خطر فرار کنه!

قدم دوم: آموزش فرمانبرداری و اطاعت کردن

مرحله مهم در آموزش توله سگ برای نگهبانی آموزش فرمانبرداری و فرامین اولیه است.

حتی تربیت حرفه‌ای ترین سگهای پلیس و ارتش هم از آموزش فرامین اولیه و بیسیک شروع شده.

فرامینی مثل

 • «بشین»
 • «بیا»
 • «بمون»
 • «پارس کن»
 • «ساکت»

رو قبل از هر آموزش تخصصی دیگه‌ای باید به توله سگتون یاد بدید.

توله سگ نگهبان برخلاف سگ خونگی و پت باید از همون ابتدا اطاعت کردن از شما رو یاد بگیره و هر دستوری که بهش می‌دید «بلافاصله» انجام بده.

قدم سوم: پارس کردن به غریبه‌ها و مزاحم‌‌ها

مرحله بعد در تربیت توله برای نگهبانی آموزش پارس و واق واق کردن به حضور غریبه‌هاست. قلمرو و محدوده خونه رو به سگتون نشون بدید و بهش یاد بدید که به محض اینکه غریبه‌ای وارد این محدوده شد پارس کنه و اگه اون غریبه، دوست شما بود فقط با دستور و فرمان شما ساکت بشه.

در این مرحله شما به دو کلمه دستوری نیاز دارید؛ یکی برای پارس کردن به فرمان شما (مثلا بهش بگید «پارس کن») و کلمه دیگه برای ساکت شدن سگ (مثلا «ساکت»،«بسه» یا «هیس»).

پارس کردن به فرمانِ شما

سگها به طور غریزی با مشاهده و شنیدن هرچیزی پارس می‌کنن و ظاهرا نیازی نیست بهشون پارس کردن رو آموزش داد.

اما نکته مهم در تربیت توله سگ برای نگهبانی اینه که سگ فقط به فرمان و دستور شما پارس کنه!

چون قرار نیست سگتون به هرجنبده‌ای پارس کنه، اینطوری با دیدن یه موش یا پرنده هم پارس می‌کنه و دیگه پارس کردنش جنبه هشدار و خبردادن یه خطر رو نخواهد داشت.

باید مفهوم خطر و تهدید رو به سگتون یاد بدید و بهش آموزش بدید که فقط در صورتی که لازمه شروع به پارس کردن بکنه.

به طور مثال بند قلاده سگتون رو تو خونه یا حیاط به چیزی ببندید و بعد در حالی که یه خوراکی تشویقی خوشمزه دستتونه از جلوی چشمش دور بشید.

وقتی سگ شروع به پارس کردن کرد سریع پیشش بیاید و بهش بگید «آفرین، پارس کن» یا کلمه‌ای مشابه این. بارها این تمرین رو انجام بدید تا سگتون بین پارس کردن و خوراکی تشویقی ارتباط برقرار کنه.

در مرحله بعد با لحن جدی و قاطع تو چشمای سگتون نگاه کنید و بگید «پارس کن»، ممکنه اولش سگتون کمی گیج بشه اما هروقت پارس کرد بهش تشویقی بدید تا یاد بگیره به فرمان شما پارس کنه.

روش دقیق و نکات کلیدی برای اجرای این فرمان و دستورات رو میتونین توی مقاله «آموزش پارس کردن سگ» بخونین. استفاده از روش هایی مثل به کار بردن کلمه دستوری، استفاده از تشویقی و … رو توضیح دادیم.

ساکت شدن به فرمانِ شما

مرحله مهم بعدی اینه که وقتی سگتون داره پارس می‌کنه به دستور و فرمان شما ساکت بشه. این آموزش خیلی مهمه؛ چون ممکنه با سگتون در محیط عمومی یا جای شلوغی باشید و لازم باشه که سگتون بلافاصله ساکت بشه.

روال کلی آموزش اینطوریه که بذارید سگتون با فرمان شما پارس کنه و بعد صداش کنید تا بهش تشویقی یا اسباب بازی جویدنی بدید. بهش بگید «ساکت» یا «هیس» و فقط وقتی سگ ساکت شد بهش تشویقی رو بدید.

این تمرین رو بارها باید تکرار کنید تا سگ روی رفتارهاش کنترل پیدا کنه و با شنیدن فرمان شما ساکت بشه.

هیچ وقت برای ساکت کردن سگ سرش داد نزنید یا از واژه‌هایی مثل «خفه شو»، «نه» و … استفاده نکنید چون تاثیر منفی در تربیت توله برای نگهبانی می‌ذاره و سگ رو به خشونت تشویق می‌کنه.

قدم چهارم: همیشه از تایید مثبت استفاده کنید!

بهترین و موثرترین روش در تربیت سگ و به طور کل هرحیوانی استفاده از تایید مثبت و تشویق کردنه.

تنبیه و خشونت نه تنها تاثیری در فرمانبرداری سگ از شما نمی‌کنه، بلکه اونو به سگی خشن و خطرناک تبدیل می‌کنه که ممکنه به هرکس، حتی خود شما هم حمله کنه.

بنابراین هربار که سگتون کاری که ازش خواستید رو درست انجام داد بهش تشویقی بدید و با لحن خوشحال تاییدش کنید. سگ شما وقتی ببینه کاری که انجام داده باعث رضایت شما شده و یه خوراکی خوشمزه گیرش اومده دفعه بعد هم همون کار رو طبق خواسته شما انجام میده.

بنابراین در تربیت توله سگ برای نگهبانی خوراکی تشویقی بخشی از ابزار آموزشی به حساب میان و باید همیشه یه عالمه تشویقی خوشمزه دم دست داشته باشید. (در این رابطه بخونید: معرفی بهترین تشویقی‌های سگ)

قدم پنجم: سگتون رو با حد و حدودهای قلمرو آشنا کنید!

اگه هدفتون از تربیت توله سگ برای نگهبانی محافظت از خونه، باغ یا محل زندگی‌تونه باید بهش مرزهای قلمروی خودتون رو بهش بشناسونید. سگتون رو با قلاده و بند قلاده به همه جای خونه و حیاط و باغ ببرید و گشت زنی کنید تا محدوده قلمرو رو بشناسه.

انواع مختلفی از قلاده سگ وجود داره (کتفی، گردنی و …) در جنسهای مختلف (چرم، زنجیر، پلاستیک و …) که هرکدوم برای اهداف خاصی مناسبه و لازمه که قلاده مناسب رو برای سگ نگهبانتون تهیه کنید. (راهنمای خرید قلاده سگ)

هیچ وقت به سگتون اجازه ندید به آدمایی که بیرون از محدوده خونه قرار دارن پارس کنه.

همچنین سگتون باید یاد بگیره که نسبت به حیوانات دیگه مثل گربه و … بی تفاوت بمونه؛ در غیر این صورت ممکنه با دیدن یه گربه یا پرنده پست نگهبانیش رو ترک کنه و دنبالشون بره.

قدم ششم: یادتون نره که سگ نگهبان هم به محبت و توجه شما نیاز داره!

اشتباهی که خیلی  از افراد ممکنه بکنن اینه که با سگ نگهبان خیلی خشن و بداخلاق رفتار می‌کنن و فکر می‌کنن محبت کردن باعث کم شدن حس نگهبانی و محافظت سگ میشه. این تصور کاملا اشتباهه!

سگ نگهبان حس وفاداری و محبت عمیقی به شما و سایر اعضای خانواده داره و به خاطر علاقه‌اش به شما به طورغریزی دوست داره ازتون محافظت کنه.

در تربیت توله سگ برای نگهبانی مهمه که از همون اول سگ رو با اعضای دیگه خانواده هم آشنا کنید و بهش یاد بدید که از دستورات اونا هم اطاعت کنه.

همینطور اگه حیوون خونگی دیگه‌ای دارید از همون تولگی اونا رو با سگتون آشنا کنید تا بدونه که اونا هم جزئی از خانواده هستن.

قدم هفتم: هروقت شک داشتید از کمک و راهنمایی افراد و منابع معتبر استفاده کنید!

تربیت توله سگ برای نگهبانی کار ساده‌ای نیست و باید اطلاعات کافی در مورد شیوه تربیت سگ داشته باشید. کوچکترین اشتباه در تربیت توله سگ ممکنه باعث به وجود اومدن عادت‌های غلط در سگتون بشه و اصلاح اون عادتها به زمان زیادی نیاز خواهد داشت؛ بنابراین بهتره از همون ابتدا از روش درست و اصولی توله سگتون رو تربیت کنید.

اگه در هر مرحله از تربیت دچار تردید و ابهام شدید حتما از یه مربی حرفه‌ای کمک بگیرید یا به کتاب راهنمای تربیت سگ مراجعه کنید و جواب سوالاتتون رو پیدا کنید.

به خاطر اهمیت بالای تربیت سگ نگهبان از راه درست و اصولی، ما یه کتاب راهنمای جامع در رابطه با تربیت سگ نگهبان و بادیگارد شخصی آماده کردیم که همه نکات تربیتی آموزش توله سگ نگهبان رو بهتون یاد میده و راهنما و همراه شما در مسیر تربیت سگتون خواهد بود. به همین دلیل بهتون پیشنهاد می‌کنیم این کتاب رو تهیه کنید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لوازم حیوانات