خرید و فروش پت - واگذاری حیوانات خانگی و سگ و گربه
خرید و فروش پت - واگذاری حیوانات خانگی و سگ و گربه

10 پرنده باهوش سخنگوی جهان

10- آمازون پیشانی آبی – Blue-Fronted Amazon

آمازون پیشانی آبی یک پرنده معروف سخنگوی خانگی و بومی جنوب آمریکاست.این طوطی زیبا پس از مشاهده رگ ابی برروی سرش به این نام خوانده شد.برای افزایش توانایی و کیفیت سخنگویی این پرنده لازم است زمان زیادی را صرف آموزش آن بکنید.

آمازون پیشانی آبی آبی تمایل دارد فقط با یک انسان ارتباط برقرار کند و فقط در صورتیکه به اندازه کافی و بطور صحیح تربیت شده باشد صدای انسان را تقلید میکند.جالب است که اگر به خوبی تربیت شده باشد میتواند ساعت ها صحبت کند.شهرت این پرنده بخاطر آواز شیرین اش است.

9- آمازون تاج زرد – Yellow-crowned Amazon

این طوطی خونگرم و بازیگوش در جنگل های پرباران شمال و جنوب آفریقا یافت میشود.آنها یکی از بهترین سخنگوها در میان خانواده طوطی آمازون می باشند.برخی از طوطی های این گونه سخنگوهای بسیار ماهر و برخی دیگر هرگز صحبت نمی کنند.

توانایی صحبت کردن به ندرت به فاکتورهای مختلفی محیطی مثل مکان زندگی و تداوم برقراری ارتباط با انسان بستگی دارد.علاوه بر این آمازون تاج زرد بخاطر صدای بلندی که دارد معروف است.طول عمر طولانی بیش از 60 سال از دیگر ویژگی های این پرنده است.

8- طوطی کاکلی – Cockatoo

طوطی کاکلی یک پرنده بسیار اجتماعی و با قدرت سخنگویی شناخته است.این طوطی میتواند طیف وسیعی از اصوات را تکرار کند اما با این حال قدرت کلام او به کیفیت تربیت شدن آن برمیگردد.گونه های بسیار مختلفی از طوطی کاکلی درجهان وجود دارد که در میان آنها طوطی کاکلی سینه صورتی،طوطی کاکل زرد و طوطی منقار بلند بهتر از دیگر اعضاء این خانواده صجحبت میکنند.

طوطی کاکلی برای صحبت کردن به مراقبت ویژه ای از طرف صاحبش نیاز دارد.این پرنده تمایل دارد کلماتی را که مکررا و براساس نظم معین از صاخب خود میشنود را تکرار کند.

طوطی کاکلی به آسانی میتواند کلماتی را که به آنها عادت کرده است را تقلید کند.تغییر لحن شخص آموزش دهنده میتواند در فرآیند آموزش مشکلاتی را ایجاد کند.این طوطی نمیتواند به آسانی تمامی کلمات را تکرار کند اما با آموزش و تربیت درست قادر خواهد شد آن کلمات را تقلید نماید.

7- مینای گوشواره ای – Hill Myna

مینای گوشواره ای یکی از بهترین پرندگان سخنگو بوده که در آسیای جنوبی زندگی میکند.شهرت اصلی این پرده در نتیجه توانایی آن در تقلید صحیح صدای انسان است.مینای گوشواره ای قادر است طیف گسترده ای از سوت ها،ناله و شیون ،فریاد و جی های بسیار بلند را تولید کند .

مینای گوشواره ای هندی و مینوای گوشواره ای معمولی 2 گونه اصلی این مینا هستند.این پرنده 2 گونه دارد که هردو گونه آن در مقایسه با دیگر میناهای جهان از قدرت بیشتری برای سخنگویی برخوردارند.آنها میتوانند کلام انسان را تقریبا در همان لحن و کیفیت تقلید کنند.چند گونه دیگر از مینا گوشواره ای مثل مینای گوشواره ای جنوبی نیز قادر به صحبت کردن هستند.اما نمیتوانند به وضوح مینای هندی و مینای معمولی گوشواره ای صحبت کتتد.

6- مقبره مونت – Monk Parakeet

مقبره مونت تحت نام طوطی کواکر نیز شناخته میشود و عمدتا در اروپا،آمریکای جنوبی و شمالی زندگی میکند.مانند دیگر پرندگان سخنگو،طوطی کواکر نیز به مراقبت و تربیت نیاز دارد تا بتواند صدای انسان را تقلید کند و کلماتی را که مکررا از تربیت کننده اش بشنود را تکرار خواهد کرد.

طوطی کواکر اگر به خوبی تربیت شده باشد قادر است کلمات را در موقعیت صحیح و مربوط بکار ببرد.و این درصورتی اتفاق می افتد که تربیت کننده کلمات را متناسب با موقعیت هیجانی در حین هر آموزش انتخاب کرده باشد.این پرنده اجتماعی قادر است دیگر صداهایی را که از محیط اطراف میشنود را تقلید کند.

5- گردن بند انگشتی هندی – Indian Ring Parakeet

گردن بند انگشتی هندی یکی از پرندگان برجسته سخنگو در گونه طوطی ها می باشد.این پرنده قادر است 200-250 کلمه را بیاموزدوتوانایی این پرنده در تقلید صدای انسان در بین طوطی های مختلف متفاوت است.این تفاوت توانایی به تداوم ارتباط آن با صاحبش مربوط میشود.

گردن بند انگشتی هندی معمولا قادر است صدای انسان را که از محیط اطراف را میشنود تکرار کند.این پرنده همچنین قادر است تا کلماتی را که از داخل متن یک موزیک و از گفتگوهای اطراف میشنود را تقلید نماید.این طوطی صدای انسان را با کیفیت استثنائی تکرار میکند.

4- طوطی اکلکتوس –  Eclectus Parrot

طوطی اکلکتوس بومی جزایر گینه نو بوده و به علت وضوح کلمات و دایره لغاتی که در صحبت بکار میبرد مشهور است.طوطی الکتوس میتواند اغلب کلماتی را که از محیط اطراف میشنود را با کیفیت عالی تقلید کند.برخی از طوطی ها میتواند یک آواز را بطور کال فراگرفته و بخوانند.

طوطی الکتوس قادر است تا هم صدای انسان و هم دیگر صداهای جذاب محیط اطراف را تقلید کند .به این صورت این طوطی قادر است حتی صاحب خود را به شوخی بگیرد.این طوطی قادر است کلمات را در موقعیت های صحیح بکار ببرد.هردو جنس نر و ماده این طوطی صدای آهنگین زیبایی دارند.

3- طوطی آمازون زرد ناز -Yellow-naped Amazon

طوطی آمازون زرد ناز از دیگر طوطی های باهوش خانواده آمازون است.این گونه به علت درک مفهومی که از کلام انسان دارد مشهور است.این طوطی قادر است طیف وسیعی از کلمات انسان را تقلید کرده و با کیفت عالی ادا کند.

طوطی آمازون زرد ناز از همان ابتدای کودکی میتواند صحبت کردن را شروع کند و اغلب کلمات و جملات صاحب خود را تکرار میکند.این طوطی معمولا فقط با یک انسان ارتباط برقرار میکند.بنابراین میزان ارتباط میان صاحب و پرنده فاکتور مهمی در تعریف قدرت این طوطی در تکلم محسوب میشود.این طوطی همچنین در تکرار آهنگ هایی که از محیط اطراف میشنود مهارت دارد.

2- مرغ عشق – Budgerigar

مرغ عشق یا همان طوطی معمولی یک پرنده باهوش و سخنگوی ماهر بوده که بومی استرالیا می باشد.این پرنده باهوش و اجتماعی میتواند واژه های برجسته ای را تکرار نماید.شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که مرغ عشق رکورد گینس 1995 را شکسته است.این گونه حیرت انگیز قادر است دایره لغاتی با 1728 واژه داشته باشد.البته تمام گونه های این پرنده چنین توانایی دارند  اما تعدادی از آنها قادرند 300-500 جمله را بیاموزند.

مرغ عشق عمدتا کلماتی را تقلید میکند که بطور مکرر آنها را از صاحب خود شنیده باشد.بطورهمزمان،زمانیکه یک یا دو مرغ عشق با یکدیگر هستند دیگر هرگز به صدای صاحب شان گوش نمیدهند!!زیرا در چنین موقعیتی آنها ترجیح میدهند حداکثر زمان خود را با هم نوع خود بگذرانند.هردو جنس نر و ماده ین پرنده قادر به تقلید صدای انسان است.اما بنظر میرسد پرنده نر در قیاس با پرنده ماده مهارت بیشتری در صحبت کردن و آموختن دایره لغلات گسترده تر دارد.

1- طوطی خاکستری آفریقایی – African Grey Parrot

طوطی خاکستری آفریقایی به عنوان باهوش ترین و زرنگ ترین طوطی جهان به شمار می آید.این پرنده بومی جنگل های پرباران غرب و مرکز آفریقاست.شهرت این طوطی در فهمیدن و تکرار کلمات انسان است.مانند دیگر پرنده های سخنگو،طوطی خاکستری آفریقایی تمایل دارد فقط با یک انسان ارتباط برقرار کند.

رابطه میان صاحب و طوطی مهم ترین فاکتور تشکیل دهنده میزان توانایی این طوطی در سخنوری است.گفتگو کردن و رفتار مناسب با این طوطی در حین آموزش کمک زیادی به افزایش میزان یادگیری او میکند.آنها همچنین قادرند صداهای مختلفی را از اطراف خود تقلید کنند.طوطی خاکستری آفریقایی به اندازه کافی باهوش است و میتواند شکارچیان خود را با صداهایی که درمی آورد مسخره کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه لوازم حیوانات